The Eleventh Pacific Conference on Computer Graphics and Applications
Supported By: Silicon Graphics, Inc. and iCore

PG2003 Pictures
Conference Program
Conference Organization
Registration Information
Call For Papers
Invited Speakers
Visitor Information
Hotel Information
Getting There
Previous Conferences
Our Sponsors
Contact Information

 

 

 
Conference Program

Overview (Click the days for more details)

Day 0
Tues, Oct 7
Day 1
Wed, Oct 8
Day 2
Thurs, Oct 9
Day 3
Fri, Oct 10

Registration Desk
(19:00 -- 21:00)

Registration Desk
(08:30 -- 16:30)

Registration Desk
(08:30)

Registration Desk
(08:30)

Welcoming Reception
(19:00 -- 20:00)

Session 1:
Appearance and rendering I
(3 talks: 09:00 -- 10:35)

Session 5:
NPR
(3 talks: 09:00 -- 10:35)
Session 8:
Mesh
(3 talks: 09:00 -- 10:35)
Session 2:
Appearance and Rendering II
(4 talks: 11:05 -- 12:45)
Session 6:
Computer Animation
(4 talks: 11:05 -- 12:45)
Session 9:
Geometric Computing and Visibility
(4 talks: 11:30 -- 12:45)
Session 3:
Geometric Modeling
(
3 talks: 14:15 -- 15:50)
Session 7:
Morphing, Shadow, and Simulation
(5 talks: 14:15 -- 16:20)
Session 10:
Point-based Rendering
(3 talks: 14:15 -- 15:50)
Session 4:
3D Acquisition and Interactive Modeling
(4 talks: 16:20 -- 18:00)
Poster Presentation of Short Papers
(90 mins)
Session 11:
Techniques for Volume and Mesh
(4 talks: 16:20 -- 18:00)

Banquet
(19:00 -- 21:00)

Banquet Speaker
To be announced

(19:00 -- 19:30)

Day 1 - Wednesday, October 8, 2003

08:45 Opening remark by conference chair
Session 1: Appearance and rendering I (3 talks: 09:00 -- 10:35)
09:00 Invited Talk by Baining Guo
Title: Realistic Rendering of Surface Appearance Using GPU
09:45 Paper #77: Lightweight Face Relighting
Authors: Sylvain Paris Francois Sillion Long Quan
10:10 Paper #152: Efficient Rendering of Local Subsurface Scattering
Authors: Tom Mertens, Jan Kautz, Philippe Bekaert, Frank Van Reeth, Hans-Peter Seidel
10:35 -- 11:05 Coffee Break (30 mins)
Session 2: Appearance and Rendering II (4 talks: 11:05 -- 12:45)
11:05 Paper #45: Interactive Visualization of Complex Real-World Light Sources
Authors: Xavier Granier, Michael Goesele, Wolfgang Heidrich, Hans-Peter Seidel
11:30 Paper #126: Variance Invariant Adaptive Temporal Supersampling for Motion Blurring
Authors: Daniel Neilson and Yee-Hong Yang
11:55 Paper #89: Illustration Watermarks for Vector Graphics
Authors: Henry Sonnet, Tobias Isenberg, Jana Dittmann, Thomas Strothotte
12:20

Paper #7: Interactive Modeling of Tree Bark
Authors: Xi Wang, Lifeng Wang, Ligang Liu, Shimin Hu and Baining Guo

12:45 -- 14:15 Lunch Break (90 mins)
Session 3: Geometric Modeling: (3 talks: 14:15 -- 15:50)
14:15 Invited Talk by Ron Goldman
Title: Computer Graphics in its Fifth Decade: Ferment at the Foundations
15:00 Paper #17: G^2 Blending of Corners with Piecewise Algebraic Surfaces
Authors: Falai Chen and Xing Tang
15:25 Paper #198: Skinning Catmull-Clark Subdivision Surfaces With Incompatible Cross-Section Curves
Authors: A. Nasri, A. Abbas, and H. Hasbini
15:50 -- 16:20 Coffee Break (30 mins)
Session 4: 3D Acquisition and Interactive Modeling (4 talks: 16:20 -- 18:00)
16:20 Paper #18: Interactive 3D Model Acquisition and Registration
Authors: Yushuang Liu and Wolfgang Heidrich
16:45 Paper #200: Dynamic Sculpting and Deformation of Point Set Surfaces
Authors: Xiaohu Guo, Hong Qin
17:10 Paper #122: Interactive global and local deformations for virtual clay
Authors: Guillaume Dewaele and Marie-Paule Cani
17:35

Paper #94: A Painting Interface for Interactive Surface Deformations
Authors: Jason Lawrence, Thomas Funkhouser

18:00 Meeting Adjourn for Day One

 

Day 2 - Thursday, October 9, 2003

Session 5: NPR (3 talks: 09:00 -- 10:35)
09:00 Invited Talk by Aaron Hertzmann
Title: Machine Learning for Computer Graphics
09:45 Paper #47: Non-Photorealistic Rendering and Content-Based Image Retrieval
Authors: Xiaowen Ji, Zoltan Kato, Zhiyong Huang
10:10 Paper #167: Simulating Wax Crayons
Authors: Dave Rudolf, David Mould, Eric Neufeld
10:35 -- 11:05 Coffee Break (30 mins)
Session 6: Computer Animation (4 talks: 11:05 -- 12:45)
11:05 Paper #28: Computer-Assisted Auto Coloring By Region Matching
Authors: Jie Qiu, Hock Soon Seah, Feng Tian, Quan Chen, Konstantin Melikhov
11:30 Paper #105: Enhancing Silhouette-based Human Motion Capture with 3D Motion Fields
Authors: Christian Theobalt, Joel Carranza, Marcus A. Magnor, Hans-Peter Seidel
11:55 Paper #209: Physical Touch-Up of Human Motions
Authors: Hyun Joon Shin, Lucas Kovar, and Michael Gleicher
12:20

Paper #216: Modeling and Deformation of Arms and Legs Based on Ellipsoidal Sweeping
Authors: Dae-Eun Hyun Seung-Hyun Yoon Myung-Soo Kim Bert Juttler 

12:45 -- 14:15 Lunch Break (90 mins)
Session 7: Morphing, Shadow, and Simulation (5 talks: 14:15 -- 16:20)
14:15 Paper #201: Feature-Based Surface Light Field Morphing
Authors: Eunhee Jeong, Mincheol Yoon, Yunjin Lee, Minsu Ahn, Seungyong Lee, and Baining Guo
14:40 Paper #154: Shadow Generation Using Discretized Shadow Volume In Angular Coordinates
Authors: Khageshwar Thakur, Fuhua (Frank) Cheng, Kenjiro Miura
15:05 Paper #211: Adaptive Grouping and Subdivision for Simulating Hair Dynamics
Authors: Kelly Ward and Ming Lin
15:30 Paper #23: A Fast Finite Element Solution for Cloth Modelling
Authors: Olaf Etzmu, Michael Keckeisen, Wolfgang Strasser
15:55 Paper #53: Virtual Sandbox
Authors: Koichi Onoue, Tomoyuki Nishita
16:20 -- 17:00 Coffee Break (40 mins)
Poster presentation of short papers (90 mins: 16:40 -- 18:10)
18:10 Meeting Adjourn for Day Two
Banquet: 19:00 -- 21:00

 

Day 3 - Friday, October 10, 2003

Session 8: Mesh (3 talks: 09:00 -- 10:35)
09:00 Invited Talk by Leif Kobbelt
Title: Freeform Shape Representations for Efficient Geometry Processing
09:45 Paper #12: Hierarchical Least squares Conformal Maps
Authors: N. Ray, B. Levy
10:10 Paper #181: DStrips: Dynamic Triangle Strips for Real-Time Mesh Simplification and Rendering
Authors: Michael Shafae and Renato Pajarola
10:35 -- 11:05 Coffee Break (30 mins)
Session 9: Geometric Computing and Visibility (4 talks: 11:30 -- 12:45)
11:05

Paper #120: Bounding Recursive Procedural Models using Convex Optimization
Authors: Orion Sky Lawlor and John C. Hart

11:30 Paper #187: Shape-Similarity Comparison of 3D Models Using Alpha Shapes
Authors: Ryuarou Ohbuchi, Tsuyoshi Takei
11:55 Paper #75: Breaking the Walls: Scene Partitioning and Portal Creation
Authors: Alon Lerner, Yiorgos Chrysanthou, Daniel Cohen-Or
12:20

Paper #66: Feature-Based Cascading Occlusion Culling for Terrain
Authors: Sheng Li, Xuehui Liu, Enhua Wu

12:45 -- 14:15 Lunch Break (90 mins)
Session 10: Point-based Rendering : (3 talks: 14:15 -- 15:50)
14:15 Invited Talk by Hanspeter Pfister
Title: Data-Driven Computer Graphics
15:00 Paper #136: Iso-Splatting: A Point-based Alternative to Isosurface Visualization
Authors: Christopher S. Co Bernd Hamann Kenneth Joy
15:25 Paper #202: High-Quality Point-Based Rendering on Modern GPUs
Authors: Mario Botsch and Leif Kobbelt
15:50 -- 16:20 Coffee Break (30 mins)
Session 11: Techniques for Volume and Mesh (4 talks: 16:20 -- 18:00)
16:20 Paper #166: Interactive Volume Illustration
Authors: Nikolai A. Svakhine, David S. Ebert
16:45 Paper #176: RGBVis: Region Growing Based Techniques for Volume Visualization
Authors: Runzhen Huang Kwan-Liu Ma
17:10 Paper #189: Efficient Representation and Extraction of 2-Manifold Isosurfaces Using kd-Trees
Authors: Alexander Gress and Reinhard Klein
17:35

Paper #80: A State Machine for Real-Time Cutting Tetrahedral Meshes
Authors: Daniel Bielser, Pascal Glardon, Matthias Teschner, Markus Gross

18:00 Closing remarks by conference chair and speech by the organizer of PG 2004.
18:10 End of PG 2003!